flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка

Історична довідка

Добровеличківського  районного суду Кіровоградської  області

 

Історія району

 

Добровеличківський край багатий на історичні події. Заселення краю почалося за доби неоліту.

Могутньою опорою краю стала Запорізька Січ. За реєстром Запорізького війська 1756 року значиться, що на території краю розміщувався курінь Величківський.

У 1764 році Новослобідський козачий полк реформувався в Єлисаведградський пікінерний полк, а його територія ввійшла до складу Єлисаведградської провінції Новоросійської губернії.

У 1795 році утворено Ревуцьку волость (назва походить від прізвища місцевого землевласника Ревуцького).

На початку лютого 1918 року в Добровеличківській волості встановлено радянську владу і обрано волосний комітет. У 1919 році в Добровеличківці перебував  штаб Нестора Махна. Саме в Добровеличківці Нестор Махно видав свій наказ №1, який можна назвати спробою організації післявоєнного устрою держави.

03 березня 1923 року утворено Добровеличківський район з адміністративним центром у Добровеличківці Первомайського округу Одеської області.

У 1935 році утворено Піщанобрідський і Тишківський райони.

З 10 січня 1939 року Добровеличківський, Тишківський і Піщанобрідський райони входять до складу новоутвореної Кіровоградської області.

7 червня 1957 року  Тишківський, а 12 листопада 1959 року Піщанобрідський райони включено до складу Добровеличківського району. У цьому ж  році  районний центр Добровеличківку віднесено до категорії селищ міського типу.

У складі району 63 села, одне селище міського типу, які об’єднуються одною селищною і 21 сільською радою,  одне місто (Помічна) з міською радою. Район межує з Новоукраїнським , Маловисківським, Новоархангельським, Вільшанським районами Кіровоградської області та Арбузинським районом Миколаївської області.

У 2002 році на північно-східній околиці Добровеличківки встановлено знак, який засвідчує, що тут знаходиться географічний центр України.

 

Історія суду

 

З 1948 року Добровеличківський районний суд підпорядковувався управлінню Міністерства юстиції у Кіровоградській області.

30 січня 1949 року уперше відповідно до Конституції УРСР (ст. 108) і Закону СРСР «Про судоустрій СРСР, союзних і автономної республіки» 1938 року відбувалися вибори народних суддів громадянами району на основі загального, прямого та рівного права при таємному голосуванні. Порядок виборів детально визначався у Положенні про вибори народних суддів від 10 жовтня 1948 року. Народні судді та народні засідателі обиралися на три роки. Для кандидатів установлювався віковий ценз — 23 роки.

На підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР від 30 серпня 1956 року обласне управління Міністерства юстиції було ліквідоване і функції судового управління народними судами були передані обласному суду. Мін'юст УРСР, а також інших республік отримав статус союзно-республіканського міністерства. На обласні суди покладалися не властиві для судових органів функції керівництва нотаріальними конторами, виконанням судових рішень і вироків у частині майнових стягнень, контролю за усією діяльністю народних судів, проведення в них ревізій. Народні суди отримали право призначати судових виконавців.

Завдання правосуддя та нові засади реформування судової системи визначили прийняті наприкінці 1958 року. Основи законодавства про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік, а також Закон  Української  РСР «Про судоустрій Української  РСР» від 30 червня 1960 року. Зміни торкалися передусім організації та діяльності низової ланки судової системи. Замість дільничної системи народних судів встановлювалися єдині народні суди району чи міста, які тепер обиралися не на три, а на п'ять років. Народні засідателі обиралися на два роки зборами трудових колективів. Судові справи між суддями розподілялися за територіальним принципом, тобто за кожним суддею закріплювалася певна територія району (міста). Народні суди мали звітувати про свою діяльність перед відповідними Радами, а народні судді — перед виборцями.

Підвищити роль громадськості у здійсненні правосуддя давали змогу керовані судами самодіяльні органи — Ради народних засідателів. Відновили діяльність товариські суди, що виникли в 20-х роках для боротьби з порушниками дисципліни праці. Згідно з Положенням про товариські суди Української РСР від 15 серпня 1961 року їх підсудності підлягали справи про антигромадські вчинки й злочини, за скоєння яких не передбачалося кримінальне покарання. Товариські суди застосовували переважно заходи громадського впливу, а в разі необхідності могли порушувати клопотання перед народними судами про застосування кримінального покарання. Справи розглядалися колегіально — трьома членами товариського суду.

Проте спроба децентралізувати управління судовою системою виявилася невдалою, і в 1962 році поновився попередній порядок загального керівництва судами з боку Мін'юсту та його органів.

Указом Президії Ради УРСР від 6 жовтня 1970 року було створене Міністерство Юстиції УРСР та відділи юстиції облвиконкому. У зв’язку зі створенням відділів юстиції структура і функції обласного суду змінились. З 1970 року обласним судом були передані відділу юстиції функції управління і організації народними судами.

Після набуття Україною суверенітету у грудні 1991 року в органах влади всіх рівнів відбувається реформування. Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.

Згідно з Законом України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не беруть. Це знайшло відображення у назві суду: з 1993 року він діє як Добровеличківський  районний суд Кіровоградської  області.

У 2002 році згідно з Законом України «Про судоустрій України», прийнятим                  07 лютого 2002 року №3018-ІІІ, суд мав назву – місцевий Добровеличківський  районний суд Кіровоградської  області.

З початку 2003 року суди стали підвідомчими Державній судовій адміністрації України.

Діяльність суду при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності та правопорядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням.

Робота по діловодству в Добровеличківському районному суді Кіровоградської  області також покладається на апарат суду.

 В архіві Добровеличківського  районного суду збереглися книги наказів,  згідно з якими у складі народного суду Добровеличківського району працювали:

-    суддя, голова суду  Клименко Петро Дмитрович - з післявоєнного часу до 1976 року, з ним працював суддя Колісніченко Григорій Михайлович, який трагічно загинув у 1977 році;

-      суддя, голова суду Мирошниченко Володимир Федорович - з 1976 по 1982 роки;

-       суддя, голова суду Горовець Микола Іванович -  з 1978 року по 2013 рік;

-       суддя Куценко Людмила Володимирівна - з 1982 по 1986 роки, переведена суддею до Кіровоградського обласного суду;

-        суддя, голова суду Кучеренко Олена Петрівна –з 1993 року –по 2016 рік;

-        суддя, голова суду Цоток Валентин Вікторович- з 2003 року – по 2019 рік.

          Також у Добровеличківському районному судді Кіровоградської області працювали: судді Майоров Володимир Іванович, Кривонос Василь Данилович, Масленников Володимир Анатолійович, Головань Анатолій Мелетійович (переведений суддею до Кіровоградського обласного суду), Ведющенко Віктор Володимирович; секретарі судового засідання: Семенюк Меланія Ігнатівна, Путілова Олена Спиридонівна, Шевченко Валентина Миколаївна, Говорун Валентина Дмитрівна, Мельніченко Сергій Григорович, Близнюк Тамара Миколаївна, Цьома Інеса Вікторівна; діловоди, старші секретарі: Паровенко Таїса Олександрівна, Довгаль Олімпіада Дмитрівна, Куліш Віра Олександрівна, Козуб Раїса Максимівна, Шевченко Світлана Єгорівна, Левітчук Галина Борисівна, Сіора Тетяна Іванівна; кур’єр-прибиральниця  Хайруліна Олена Федорівна.

До початку 1999 року в штатний розпис місцевого Добровеличківського  районного суду входили судові виконавці, які призначалися на посади Кіровоградським управлінням юстиції:   Козловський Іван Іванович, Дерев’янко Станіслав Григорович, Павенко Петро Петрович, Джулінський Іван Мефодійович (старший судовий виконавець), Краснонос Галина, Савчук Людмила, Яцевич Олександр Валерійович, Мазур Людмила Миколаївна.

     У системі судів України Добровеличківський районний суд є судом загальної юрисдикції, який вирішує цивільні, адміністративні, кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення; утворюється та діє за принципом територіальності; загальними принципами судочинства.

    У судовій ланці Добровеличківський районний суд Кіровоградської області є місцевим судом, тобто судом першої інстанції.

  

Історія керівництва суду

 

З 28 серпня 1978 року наказом начальника відділу юстиції Кіровоградського облвиконкому №258-К від 31 серпня 1978 року Горовець Микола Іванович  зарахований на посаду народного судді Добровеличківського  районного народного суду Кіровоградської області, народним суддею знаходився на посаді по  червень 1982 року. А з червня 1982 року по березень 2000 року -  народний суддя, голова районного народного суду. На підставі Постанови Верховної Ради України № 1570-ІІІ від 23.03.2000 року обраний суддею  безстроково, і по 22 жовтня 2013 року займав дану адміністративну посаду голови Добровеличківського районного суду та має стаж роботи на посаді судді 35  років.

 З 22 лютого 1993 року по 04 жовтня 2016 року суддею Добровеличківського районного суду Кіровоградської області працювала Кучеренко Олена Петрівна. З 28 січня 2008 року по 11 квітня 2014 року займала адміністративну посаду заступника голови Добровеличківського  районного суду Кіровоградської  області, а з 14 квітня 2014 року по 04 жовтня 2016 року займала адміністративну посаду голови  Добровеличківського  районного суду Кіровоградської  області та має стаж роботи на посаді судді 23 років. 

З 03 вересня 2003 року по 06 вересня 2019 року  суддею Добровеличківського районного суду Кіровоградської області працював Цоток Валентин Вікторович. З 14 квітня 2014 року по 30 березня 2015 року займав адміністративну посаду заступника голови Добровеличківського  районного суду Кіровоградської  області, а з 05 жовтня 2016 року по 29 серпня 2019 року займав адміністративну посаду голови  Добровеличківського  районного суду Кіровоградської  області та має стаж роботи на посаді судді 16 років.

З 19 лютого 2008 року по 31 липня 2017 року посаду керівника апарату Добровеличківського районного суду Кіровоградської  області займала Кузьмович Віра Іванівна. Стаж роботи в суді 33 роки.

З 20 жовтня 2017 року на посаду керівника апарату Добровеличківського районного суду Кіровоградської  області  призначено Мороз Тетяну Петрівну. Стаж роботи в суді 15 років.

З 12 грудня 2019 року до виконання обов'язків голови Добровеличківського районного суду Кіровоградської області приступив Майстер Ігор Полікарпович. Стаж роботи на посаді судді 6 років.

 

 Значну частину свого життя присвятили служінню Феміди:

 

Кузьмович Віра Іванівна:

- наказом №8 від 22.08.1983 була прийнята  на посаду секретаря судового засідання, а з 01.01.1984 переведена на посаду старшого секретаря Добровеличківського районного суду.  Наказом №2-К  від 19.02.2008 призначена на посаду керівника апарату суду як така, що пройшла за конкурсом,  де працювала по 31.07.2017. Стаж роботи в суді 33 роки.

 

Діордієва Тамара Іллівна :

-наказом начальника відділу юстиції Кіровоградського облвиконкому №75-К  від 01.08.1984 була призначена тимчасово на час декретної відпустки основного працівника судовим виконавцем Добровеличківського районного народного суду , а з 14.08.1985 переведена на постійну роботу на посаду секретаря судового засідання, де працювала по 15.10.2019 року. Стаж роботи в  суді  35 років.

 

Ісупова Валентина Володимирівна:

-наказом №9 від 15.08.1988 була прийнята тимчасово на час декретної відпустки основного працівника на посаду секретаря судового засідання, а з грудня 1989 року прийнята на постійну роботу на посаду  секретаря судового засідання, де працювала по 16.12.2013 року. Стаж роботи в  суді 25 років.

 

Філіпенко Наталія Миколаївна:

-наказом №30  від 15.08.2001 призначена на посаду секретаря суду як така, що пройшла конкурсний відбір, а з червня 2002 року переведена на посаду секретаря судового засідання. У січні 2003 року переведена на посаду консультанта суду, у зв’язку  із змінами штатного розпису Добровеличківського місцевого суду в грудні 2003 року  переведена на посаду помічника судді, а з травня 2007 року переведена на посаду помічника заступника голови Добровеличківського районного суду, де і працює по теперішній час. Стаж роботи у  суді більше 15 років.

 

Сологуб Надія Петрівна:

-наказом №31 від 17.08.2001 призначена на посаду секретаря суду, як така, що пройшла конкурсний відбір, де і працює по теперішній час. Стаж роботи в  суді більше 15 років.

 

Мороз Тетяна Петрівна:

 

Самелюк Олена Олександрівна:

 

Сташевська Вікторія Володимирівна:

- наказом №40  від 24.10.2004 призначена на посаду секретаря суду, як така, що пройшла конкурсний відбір, а з 09.10.2014 переведена на посаду секретаря судового засідання, де і працює по теперішній час. Стаж роботи у суді більше 15 років.

 

Дядечко Тетяна Миколаївна :

- наказом № 10-К  від 26.04.2006 призначена на посаду розпорядника суду як така, що пройшла конкурсний відбір, де і працює по теперішній час. Стаж роботи у суді більше 10 років. 

 

Литвиненко Сергій Вікторович:

-наказом №7-К від 20.03.2007 призначений на посаду судового розпорядника, як такий, що пройшов конкурсний відбір, а з 12.03.2008 переведений на посаду секретаря суд, де і працює по теперішній час. Стаж роботи в  суді більше 10 років.

 

Поляруш Світлана Юріївна:

- наказом №14-К  від 23.04.2008 призначена на посаду секретаря судового засідання, як така, що пройшла конкурсний відбір, де і працює по теперішній час. Стаж роботи у суді більше 10 років.

 

Левченко Марина Олександрівна:

 

Кузьма Тетяна Олександрівна:

- наказом №39-К  від 22.09.2009 призначена на посаду секретаря судового засідання, як така, що пройшла конкурсний відбір, з 26.04.2010 переведена на посаду помічника судді, а з 06.09.2019 року працює на посаді прес- секретаря суду по теперішній час. Стаж роботи у суді більше 10 років.

 

Репетир Ігор Володимирович:

 

Бурякова Людмила Володимирівна була прийнята на посаду прибиральниці службових приміщень з 01.04.1998,  де і працює по теперішній час. Стаж роботи в  суді більше 20 років.

 

Репетір Григорій Дмитрович був прийнятий на посаду опалювача з 04.1.2006, де і працює по теперішній час. Стаж роботи в суді більше 10 років.

 

Панасова Світлана Сергіївна була прийнята на посаду прибиральниці з 16.04. 2013,  де і працює по теперішній час. Стаж роботи в  суді більше 6 років.

 

 

  Станом на 01.01.2013 року у Добровеличківському районному суді працювали:

 

Голова суду  Горовець М.І. – стаж роботи в суді 34 роки.

Заступник голови суду Кучеренко О.П. – стаж роботи в суді 20 років

Суддя Цоток В.В. – стаж роботи в суді  9 років.

Керівник апарату суду  Кузьмович В.І. - стаж роботи в суді 29 років.

Заступник керівника апарату суду Левченко М.О. - стаж роботи в суді 9 років.

Помічник голови суду Мороз Т.П. - стаж роботи в суді 10 років.

Помічник заступника голови суду Філіпенко Н.М. - стаж роботи в суді 11 років.

Помічник судді Чорнобай Н.М. - стаж роботи в суді 7 років.

Помічник судді Кузьма  Т.О. – працює в суді 3 роки.

Старший секретар суду Самелюк О.О. - стаж роботи в суді 9 років.

Головний спеціаліст з ІТ Репетир І.В. – працює в суді 3 роки.

Секретар судового засідання Діордієва Т.І. - стаж роботи в суді 28 років.

Секретар судового засідання Ісупова В.В. - стаж роботи в суді 22 роки.

Секретар судового засідання Колєснік С.Ю. – працює в суді  7   років.

Секретар суду Сологуб Н.П. - стаж роботи в суді  11 років.

Секретар суду Сташевська В.В. - стаж роботи в суді 8 років.

Секретар суду Литвиненко С.В. - стаж роботи в суді   5 років.

Судовий розпорядник Дядечко Т.М. - стаж роботи в суді  6 років.

Оператор комп’ютерного набору Боголюбова Т.О. – працює в суді  1 рік.

Прибиральниця службових приміщень Бурякова Л.В. - стаж роботи в суді  14 років.

Прибиральниця службових приміщень Хоружа Г.В. – працює в суді  6 років.

Кочегар Репетір Г.Д.- працює в суді  6 років.

 

 Станом на 01.12.2019 року у Добровеличківському районному суді працює:

 

Суддя Майстер І.П. – стаж роботи в суді  6 років.

Керівник апарату суду  Мороз Т.П. - стаж роботи в суді 17 років.

Заступник керівника апарату суду Левченко М.О. - стаж роботи в суді 14 років.

Помічник судді Філіпенко Н.М. - стаж роботи в суді 18 років.

Прес-секретар Кузьма  Т.О. – стаж роботи в суді 10 років.

Старший секретар суду Самелюк О.О. - стаж роботи в суді 16 років.

Головний спеціаліст з ІТ Репетир І.В. – стаж роботи в суді 10 років.

Секретар судового засідання Поляруш С.Ю. – стаж роботи в суді  13 років.

Секретар судового засідання Сташевська В.В. - стаж роботи в суді 15 років.

Секретар судового засідання Придатченко О.О. – стаж роботи в суді 6 років.

Секретар суду Сологуб Н.П. - стаж роботи в суді  18 років.

Секретар суду Литвиненко С.В. - стаж роботи в суді   12 років.

Судовий розпорядник Дядечко Т.М. - стаж роботи в суді  13 років.

Архіваріус Козловська О.В. – стаж роботи в суді  3 роки.

Прибиральниця службових приміщень Панасова С.С. - працює в суді  6 років.                              

Прибиральниця службових приміщень Бурякова Л.В. – працює в суді  21 рік.

Опалювач Репетір Г.Д.- працює в суді  13 років.

 

РОЗМІЩЕННЯ СУДУ

 

Юридична адреса Добровеличківського районного суду Кіровоградської  області: 27000,  Кіровоградська область, Добровеличківський район,  смт. Добровеличківка,   вулиця Центральна, 119 .

В даному приміщенні (колишній банк «Україна») Добровеличківський районний суд розмістився в 2004 році. До цього Добровеличківський  районний суд знаходився у приміщенні, збудованому в 1897 році, за адресою: вулиця Крупської, 110, яке на даний час  перебуває на балансі ТУ ДСА України в Кіровоградській області, знаходиться в аварійному стані.

Приміщення де знаходиться Добровеличківський районний суд Кіровоградської області тривалий час потребував капітального ремонту.

За  ініціативи голови Добровеличківського районного суду Кіровоградської області Цотка Валентина Вікторовича та зусиллями територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області, в особі начальника управління Дрока Григорія Миколайовича,  у 2018 році були виділенні кошти на виконання  капітального ремонту фасаду приміщення суду та проведено благоустрій і озеленення прилеглої території установи. У залі для розгляду кримінальних справ встановлено загородження зі спеціального захисного скла для тримання обвинувачених, підозрюваних, засуджених та систему відеоконференцзв’язку.

Завдяки проведеному ремонту та комплексному утепленню будівлі відразу збільшилася енергоефективність у приміщенні суду нормалізувався температурний режим.

 Хочеться відзначити, що це тільки початок  оновлення приміщення Добровеличківського районного суду Кіровоградської області, адже створення належних умов для суддів, працівників апарату суду та учасників процесу значно  підвищить якість роботи суду в цілому та позитивно вплине на  формування довіри громадян до судової системи.