flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Протидія домашньому насильству – вклад у здоров’я суспільства

24 вересня 2020, 15:39

Протидія домашньому насильству – вклад у здоров’я суспільства

 

Згідно з показниками статистики від пресслужби Національної поліції України за 2020й рік, по всій країні збільшилася кількість викликів від громадян зі скаргами на випадки насильства у сім’ї.

Лише минулого року було прийнято Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який визначив організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства, а також завдяки цьому закону було криміналізовано домашнє насилля.

Кримінальний кодекс було доповнено статтею: 126-1 «Домашнє насильство»:

«Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи,

– карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років».

 

Викладено у новій редакції багато статей Кримінального кодексу, що є сумісними до насильства в сім’ї: ст. 151-2 «Примушування до шлюбу», ст. 134 «Незаконне проведення аборту або стерилізації», ст. 152 «Зґвалтування», ст. 153 «Сексуальне насильство»

Останні зміни окреслили кваліфікацію злочинів у реалістичному контексті.

Також Кримінальний кодекс було доповнено розділом XIII-1 «ОБМЕЖУВАЛЬНІ ЗАХОДИ», який передбачає можливість застосування таких заходів в інтересах потерпілого від злочину, пов’язаного з домашнім насильством.

Стаття 91-1 «Обмежувальні заходи, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство»:

  1. В інтересах потерпілого від злочину, пов’язаного з домашнім насильством, одночасно з призначенням покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених цим Кодексом, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів, відповідно до якого (яких) на засудженого можуть бути покладені такі обов’язки:

1) заборона перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;

2) обмеження спілкування з дитиною у разі, якщо домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

3) заборона наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;

4) заборона листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв’язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб;

5) направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.

  1. Заходи, передбачені частиною першою цієї статті, застосовуються до особи, яка на момент вчинення домашнього насильства досягла 18-річного віку.

 

При усіх цих змінах залишається в силі і стаття 173-2 КУпАП «Вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису або не проходження корекційної програми». Саме за цією статтею, поки що, куди частіше притягуються до відповідальності порушники.

 

Добровеличківським районним судом Кіровоградської області за період від початку 2020го року, впродовж карантину і до сьогодні винесено рішення у 88 справах стосовно домашнього насильства в сім’ї.

Станом на кінець вересня, на доопрацювання за статтею 256 КУпАП суд повернув 21 справу.

Притягнено до відповідальності 63 громадянина, з них:

застосовано адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт – до 8 осіб;

застосоване покарання у вигляді штрафу – до 55 осіб.

 

Загалом, випадки таких правопорушень характерно-системні та найчастіше відбуваються у неблагополучних сім’ях. Найбільш негативними ситуаціями є ті, коли від сімейного насильства страждають або його свідками є діти.

Конфлікти у сім’ях виникають із особистих стосунків та мають довготривалий характер, при цьому можуть не порушувати громадський порядок, але є підґрунтям для більш ризикових ситуацій: вбивства чи тяжких тілесних ушкоджень.

Безпека та життя кожної людини є основною цінністю держави, тому кожен має право на захист свого життя в законний спосіб. Правосуддя у випадках вчинення сімейного насилля – акт захисту навіть майбутніх поколінь.

Байдужих у випадках виявлення насилля у сім’ї бути не повинно.

 

Фото з мережі Інтернет

 

Пресслужба Добровеличківського районного суду Кіровоградської області